Zdalne tworzenie kopii zapasowych i roaming modułów rozszerzających

Kompletne rozwiązania do zdalnego tworzenia kopii zapasowych i migracji danych

Serwer QNAP NAS oferuje nie tylko wszechstronne rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych, ale również cały szereg metod tworzenia pełnych kopii zapasowych zawartości samego serwera NAS. Dzięki temu użytkownicy uzyskują dodatkową warstwę ochrony danych w razie awarii.

Kiedy plan B to za mało…

Niewiele jest rzeczy ważniejszych dla firm i instytucji niż pliki i dane. Niezależnie od tego, ile stosuje się warstw kopii zapasowych oraz opcji odzyskiwania danych, zawsze warto poszukiwać nowszych i łatwiejszych sposobów ochrony danych, tworzenia ich kopii zapasowych i przywracania, aby przygotować się na najgorsze. Tradycyjne rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych danych z serwera NAS, takie jak dyski i inne urządzenia przenośne, mogą łatwo się zgubić, utrudniają utrzymywanie najnowszych wersji kopii zapasowych lub mają niewystarczającą pojemność wobec ogromnych ilości danych. Jeżeli zaś chodzi o sieciowe metody tworzenia kopii zapasowych, to zajmowanie przepustowości łączy dużą liczbą drobnych plików lub pojedynczymi wielkimi plikami jest nieefektywne.

Zalety oferowanych przez QNAP opcji tworzenia zdalnych kopii zapasowych

Tworzenie kopii zapasowych w czasie rzeczywistym lub według harmonogramu na zdalnych serwerach lub kontach w chmurze może w znacznym stopniu zabezpieczyć przed „najgorszymi przypadkami” i innymi nieprzewidzianymi awariami. Opcja fizycznej migracji zawartości serwera NAS za pośrednictwem architektury JBOD to także potencjalnie szybsze rozwiązanie, które nie obciąża łączy i umożliwia tworzenie kopii zapasowych wszystkich danych serwera NAS.

RTRR i rsync

Kopie zapasowe danych przechowywanych na serwerze NAS można tworzyć w czasie rzeczywistym na innych zdalnych serwerach QNAP NAS lub serwerach FTP przy użyciu usługi QNAP RTRR lub na podstawie harmonogramu przy użyciu standardowego serwera rsync. Usługa RTRR umożliwia monitorowanie plików przez źródłowy serwer NAS (dotyczy to też plików w folderach kopii zapasowych aplikacji Qsync i Time Machine) oraz synchronizację zmian na serwerze docelowym.

Usługa QNAP RTRR oferuje wiele zaawansowanych funkcji, takich jak:

Synchronizacja dwukierunkowa

Synchronizacja dwukierunkowa umożliwia tworzenie kopii zapasowej danych według harmonogramu. W ten sposób można synchronizować foldery udostępnione między dwoma serwerami QNAP NAS, aby zawsze zawierały identyczne dane, co ułatwia współpracę między siedzibą główną a oddziałami firmy.

Tworzenie kopii zapasowych w ścieżce katalogu głównego serwera FTP

RTRR umożliwia także tworzenie kopii zapasowych plików w podkatalogach katalogu głównego serwera FTP i popularnych usług w chmurze. Dzięki temu zarządzanie kopiami zapasowymi jest wygodniejsze i zajmuje mniej czasu.

Przechowywanie wersji kopii zapasowych

Większą liczbę wersji plików można dodać do kopii zapasowej przechowywanej lokalnie albo zdalnie, a w razie potrzeby przywrócić wersję z określonego punktu w czasie. Prosta funkcja przechowywania wersji umożliwia zaplanowanie liczby wersji oraz czasu ich przechowywania, a inteligentne przechowywanie wersji umożliwia rotację, która na podstawie ustawień automatycznie zastępuje starsze wersje kopii zapasowych.» Samouczek

Chmura

System QTS oferuje łatwe w obsłudze, zaawansowane funkcjonalnie i bezpieczne rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych w chmurze, które umożliwiają tworzenie kopii zapasowych danych w różnych usługach chmury publicznej klasy korporacyjnej, takich jak Microsoft® Azure, Amazon® Glacier, Amazon® S3, ElephantDrive®, Google Drive™, Dropbox® i IBM® SoftLayer. Obsługiwane są także różne rozwiązania służące do przechowywania danych w chmurze prywatnej, zgodne z systemem OpenStack Swift i protokołem WebDAV.

Migracja w architekturze JBOD

Przenoszenie ogromnej liczby małych plików lub pojedynczych plików o dużych rozmiarach może zajmować bardzo dużo czasu, szczególnie w sieci o niskiej przepustowości. Funkcja migracji w architekturze JBOD dostępna w systemie QTS 4.2 jako QJBOD Express (roaming modułów rozszerzających JBOD) na serwerach QNAP NAS to bezpieczny i wygodny sposób na przenoszenie danych do innych urządzeń NAS przy użyciu zgodnych modułów rozszerzających. » Przeczytaj samouczki

Uwaga: migracja danych przy użyciu modułów rozszerzających w architekturze JBOD wymaga obsługi konfiguracji JBOD przez serwer NAS, a grupy RAID pul pamięci masowej nie mogą obejmować więcej niż jednego modułu.