Witamy na stronie mobil-team.com

Wybór serwera NAS – home, office and small business


 

   

    Na rynku dostępnych jest już kilku producentów serwerów NAS, którzy w swojej ofercie mają dostępnych łącznie bardzo wiele modeli - to dobrze, ponieważ każdy może wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie.

Głównym zadaniem tych urządzeń jest bezpieczne przechowywanie oraz udostępnianie danych w sieci lokalnej lub przez chmurę (zdalny dostęp do serwera) różnym osobom w tym samym czasie.

ETAP 1

Przy wyborze serwera do domu, biura czy też firmy w pierwszej kolejności należy ustalić dwie podstawowe kwestie:

 1. ile dostępnego miejsca w TB ma mieć serwer?

(wybór ten określi ilu dyskowy ma być serwer i jakiej pojemności zastosować w nim dyski)

 1. ile maksymalnie osób będzie korzystało z urządzenia w tym samym czasie i na jakich danych będą oni pracować?

(wybór ten określi zapotrzebowanie na procesor, pamięć RAM oraz wymagany interface)

W przypadku domu, biura czy też małej firmy w zdecydowanej większości oczekiwana pojemność będzie oscylować od kilka do kilkunastu TB danych a komunikować z urządzeniem jednocześnie będzie od kilku do kilkudziesięciu użytkowników.

W takich przypadkach zazwyczaj najbardziej optymalnym wyborem stają się rozwiązania 2 i 4-dyskowe. Należy jednak pamiętać, że przy zakupie dysku sieciowego musimy indywidualnie podejść do wyboru – np. dla kilkuosobowej firmy zajmującej  się montażem video statystycznie potrzebne będzie urządzenie wyposażone w bardzo wydajny procesor, szybki interface oraz dużą przestrzeń dyskową i tu optimum wyboru padnie na 8, 12 –dyskowe rozwiązanie, które to w innym przypadku swobodnie może zaspokoić potrzeby 100-osobowej firmy.

W serwerach 2-dyskowych najczęściej stosowaną metodą protekcji danych jest RAID 1 – tzw lustrzane (ang. Mirroring) odbicie dysków, które polega na automatycznej replikacji dwóch fizycznych dysków. W przypadku awarii jednego z nośników, użytkownik ma zapewniony ciągły dostęp do swoich zasobów, natomiast po wymianie uszkodzonego dysku następuje automatyczna synchronizacja danych, po której całe środowisko wraca do stanu z przed awarii.

W rozwiązaniach 4-dyskowych mamy dodatkowe możliwości: oprócz RAID 1 lub 2 x RAID 1 można zastosować szybki RAID 5 lub bardzo bezpieczny  RAID 6, w którym awarii mogą ulec w tym samym czasie aż dwa dyski twarde. 

ETAP 2

Kolejnym etapem przy wyborze serwera jest określenie potrzeb dodatkowych jakie ma spełniać urządzenie i tu rodzi się bardzo wiele możliwości zarówno sprzętowych (hardware) jak i oprogramowania (software). Na potrzeby artykułu przedstawiamy najistotniejsze cechy jakie mogą różnic poszczególne serwery – zasada jest prosta, im bogaciej wyposażony serwer tym jest on droższy:

HARDWARE:

 1. HDMI - bezpośrednie strumieniowanie multimediów w tym zdjęcia, muzyka, filmy (również w wysokich rozdzielczościach) bezpośrednio do TV – powszechnie stosowane w domach ale i firmach np. na potrzeby prezentacji – tu sterowanie jest za pomocą pilota lub smartphone.

 

 1. Rozbudowa pamięci RAM – część serwerów wspiera możliwość rozbudowy pamięci RAM, dzięki czemu można rozbudować pamięć NAS do 4, 8 czy też 16GB zwiększając możliwości serwera (duża ilość pamięci RAM przydatna jest np. w rozwiązaniach wspierających wirtualizację, czy też strumieniujących filmy 4K)

 

 1. Kopia USB – dedykowany przycisk i port USB do wykonywania wcześniej zdefiniowanej szybkiej kopii danych z zewnętrznego dysku np. 2,5” na serwer lub z serwera na dysk

 

 1. Czytnik SD – wbudowany w urządzenie czytnik kart SD – rozwiązanie wykorzystywane przez fotografów i podróżników

 

 1. Wejścia / wyjścia AUDIO – bezpośrednie podłączenie sprzętu audio do serwera NAS – popularne wśród audiofilów ale i nie tylko, możliwość odtwarzania dźwięków na słuchawkach czy też zabawa w karaoke. Dostępne są: porty audio Jack, S/PDIF czy też wejście mikrofonowe.

 

 1. Ilość kart sieciowych LAN -  występują rozwiązania z dwoma lub czterema kartami sieciowymi, dzięki którym można urządzenie wpiąć w różne sieci wewnątrz firmy, a także wykonać agregację łączy zwiększając przepustowość. 

 

 1. Podwójne zasilanie – niektóre modele mają możliwość podpięcia dwóch zasilaczy, dzięki czemu awaria jednego z nich nie spowoduje zatrzymania urządzenia. 

 

SOFTWARE:

   Poniżej opisujemy kilka różnic w możliwościach oprogramowania jakie dają serwery NAS (należy tu podkreślić, że niektóre z nich wymagają odpowiedniego sprzętu na pokładzie dysku sieciowego)

 1. Wirtualizacja – możliwość instalacji wewnątrz naszego serwera wirtualnego systemu operacyjnego np. Windows, Linux,... – dzięki, któremu nasz serwer NAS nie ma praktycznie ograniczeń co do instalowanych aplikacji czy też baz danych. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zdalnego zalogowania się do komputera, który jest w naszej lokalnej sieci i wykonywania na nim prac. Wirtualny system operacyjny może posłużyć również jako środowisko testowe nowych aplikacji czy też być zastępczym komputerem dla pracownika.

 

 1. 4K – obsługa strumieniowania filmów w jakości 4k zarówno w sieci jak i przez HDMI

 

 1. Serwer VPN – współczesne rozwiązania NAS często mają zaszytą funkcjonalność serwera VPN (virtual private network) dzięki, której użytkownik może zdalnie podłączyć się do swojej sieci w firmie za pomocą bezpiecznego szyfrowanego połączenia i pracować tak jakby był fizycznie w oddziale. Przy takim połączeniu nie jest wymagane wysyłanie oraz osobne pobieranie plików, można zdalnie pracować na danych będących na serwerze.

 

 1. Szyfrowanie wolumenów – funkcja ta pozwala zaszyfrować przestrzeń dyskową serwera, dzięki czemu dane są bezpieczne. W przypadku kradzieży urządzenia intruz nie ma dostępu do danych natomiast w przypadku odsyłania uszkodzonego dysku wiemy, że nikt nie będzie wstanie odczytać zawartych na nim informacji – serwery z taką funkcjonalnością cieszą się powodzeniem w kancelariach, notariatach, urzędach.

 

 1. Synchronizacja danych – tu istnieją różne metody replikacji danych z komputerów.

Zarówno za pomocą sieci lokalnej jak i chmury możemy wymieniać dane a pomagają w tym aplikacje instalowane na notebookach czy też urządzeniach mobilnych.

Niektórzy producenci oferują również synchronizację serwerów miedzy sobą (np. z serwera zainstalowanego w firmie moża replikować dane do serwera zainstalowanego w domu) – takie rozwiązanie zabezpieczy dane na wypadek kradzieży, pożaru czy tez ludzkiego błędu (mam tu na myśli nieumyślne skasowanie danych).

 1. Monitoring  – wbudowana aplikacja monitoringu pozwala na zarządzanie zapisem danych z kamer IP z poziomu serwera NAS. Aplikacje te wykrywają zagrożenia, o których nas powiadamiają oraz dają możliwość zdalnego podglądu i analizy obrazu. W zależności od modelu producenci w standardzie udostępniają 1,2 lub 4 licencje na kamery -  dodatkowe są już niestety płatne. Warto też podkreślić, że praktycznie każdy producent przedstawia listę kamer kompatybilnych z jego systemem monitoringu.

 

 1. Dodatkowe aplikacje – większość z dostępnych serwerów NAS oprócz standardowych funkcji posiada możliwość instalowania dziesiątek dodatkowych aplikacji, dzięki którym można zainstalować:

 

- serwer poczty

- sklep internetowy

- własny blog

- centrum pobierania

- sieciowe odtwarzacze multimedialne

- rozwiązania ERP

- monitoring pojazdów

- galerię zdjęć

- i wiele wiele innych….

 

Prywatny serwer NAS jest rozwiązaniem bardzo przydatnym i przy tak dużej ilości gromadzonych danych z jaką mamy do czynienia w obecnych czasach staję się urządzeniem niezbędnym w każdej firmie.  Dodatkowo prostota zarządzania, przydzielania udziałów sieciowych poszczególnym pracownikom lub grupom pracowników oraz monitorowania pracy serwera (SMS, email) nie wymagają zaawansowanej wiedzy technicznej. Do korzystania z serwera NAS wystarczy tylko router wyposażony w gigabitowy switch, do którego podpinamy urządzenie oraz nasze notebooki, komputery i telewizory. Router zapewni również możliwość podłączenia do danych za pomocą sieci WiFi (zalecany standard N i AC) dzięki którym łatwo wymieniać dane z smartfonów czy tez tabletów.

Współpracujący z routerem serwer ma zapewniony dostęp do Internetu dzięki czemu możemy mieć zawsze dostęp do naszych danych, które w łatwy sposób można udostępniać kontrahentom, współpracownikom czy tez znajomym.

Zaletą omawianego rozwiązania jest fakt, że nasze dane pozostają w naszych rękach oraz jednorazowy zakup nie wiąże się już z dodatkowymi kosztami.

 

                                                                                              Anna Kozal zespół serwery-NAS.pl